W Instytucie Badawczo-Rozwojowym Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie przygotowano ekspertyzę dotyczącą możliwości adaptacji do polskich uwarunkowań prawno-społecznych systemu transdermalnego monitorowania stężenia alkoholu (TMSA).
Opracowanie zawiera szczegółową analizę dotyczącą TMSA (w tym urządzeń pomiarowych) opartego na wzorcach stosowanych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Ekspertyza obejmuje też rekomendacje projektu pilotażowego do przeprowadzenia w środowisku penitencjarnym i otwartym w Polsce. Ma on na celu uzyskanie odpowiedzi czy monitorowanie stężenia alkoholu we krwi przy pomocy urządzeń elektronicznych (czujników) jest zasadne i korzystne oraz możliwe do stosowania w naszym kraju.
System opiera się – jak możemy przeczytać w ekspertyzie – na fakcie iż ok. 1% spożytego alkoholu jest wydalane z potem, a stężenie alkoholu w pocie jest proporcjonalne do stężenia alkoholu we krwi.
Szczegółowe informacje na ten temat oraz pełny opis raportu i materiały źródłowe można znaleźć poniżej:
- Możliwości adaptacji systemu transdermalnego monitorowania stężenia alkoholu (TMSA) do polskich uwarunkowań prawno – społecznych, Instytutu Badawczo-Rozwojowego Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie, 2020 r.
- https://www.researchgate.net/publication/349142514_Mozliwosci_adaptacji_systemu_transdermalnego_monitorowania_stezenia_alkoholu_TMSA_do_polskich_uwarunkowan_prawno_-spolecznych_Possibilities_of_adaptation_of_the_transdermal_alcohol_concentration_monit
- Transdermalny system monitorowania stężenia alkoholu we krwi, Stopuzależnieniom.pl, Warszawski Serwis Informacyjny Dotyczący Profilaktyki Uzależnień