Badanie problemów związanych z zachowaniami ryzykownymi prowadzącymi do uzależnień umożliwia identyfikację wielu zagrożeń we wczesnym etapie rozwoju oraz daje szansę na przygotowanie strategii przeciwdziałania. Polecamy lekturę raportów z badań i artykułów dotyczących tej problematyki.
Najnowsze badania Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (Państwowy Instytut Badawczy –NASK) pokazują jak młodzi ludzie funkcjonują w świecie internetu oraz jaką wiedzę na temat tego wirtualnego życia mają ich rodzice. Nastolatki 3.0 Raport z ogólnopolskiego badania uczniów i rodziców jest wynikiem piątej edycji badań (2014, 2016, 2018, 2020, 2022), z których każda edycja zawiera bloki stałych zagadnień mierzących dynamikę wybranych zjawisk (czas, narzędzia, miejsce, inicjacja, Problematyczne Użytkowanie Internetu itd.) oraz tzw. bloki „sezonowe” związane z bieżącymi trendami cyfrowymi.
Natomiast artykuł autorstwa Marty Jarosiewicz pt.: Raport „Nastolatki 3.0” – podsumowanie badania na temat aktywności nastolatków w Sieci, który ukazał się w Serwisie Informacyjnym Uzależnienia (SIU nr 2/2024 (106), przywołuje wnioski z przeprowadzonych badań dotyczące upodobań i zwyczajów młodzieży w zakresie korzystania z internetu i mediów społecznościowych, w tym zachowań ryzykownych, zjawiska cyberprzemocy, problemów wynikających z internetu i social mediów.