Podmioty realizujące zadania w zakresie profilaktyki uzależnień są zobowiązane do podejmowania oddziaływań skutecznych, opartych o naukowe podstawy. Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom udostępnia publikacje, z których warto korzystać.
Polecamy publikacje autorstwa specjalistów, adresowane zwłaszcza do przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i placówek oświatowych, w tym:
- Agnieszki Pisarskiej pt.: Oddziaływać skutecznie. Profilaktyka oparta na podstawach naukowych i dowodach. Broszura zawiera odpowiedzi na zasadnicze pytania, takie jak m. in.: Skąd czerpać wiedzę na temat potrzeb w zakresie profilaktyki? , Do kogo powinny być adresowane działania profilaktyczne? Co robić, aby ograniczyć występowanie zachowań ryzykownych i problemów zdrowia psychicznego oraz wspierać pozytywny rozwój dzieci i młodzieży? , Na jakich podstawach teoretycznych opiera się profilaktyka? Jak konstruować program? Czym jest ewaluacja i dlaczego warto poznać skuteczność działań profilaktycznych? Jak pozyskać środki na prowadzenie działań profilaktycznych?
- Krzysztofa Ostaszewskiego pt.: Standardy profilaktyki. Broszura definiuje profilaktykę uzależnień i w sposób krótki i przystępny przedstawia standardy i kryteria skutecznej profilaktyki uzależnień oraz podaje wskazówki w zakresie budowania oddziaływań adresowanych do różnych grup odbiorców.